DOWAKSA İLERİ KOMPOZİT MALZEMELER SANAYİ LTD. ŞTİ.

Türk mühendislerinin başarısı sonucunda kendi teknolojik altyapısını geliştirerek 2009 yılında karbon elyaf pazarına giren Aksa, 2012 yılında The Dow Chemical Company’nin iştiraki Dow Europe Holding B.V. ile %50’lik eşit hisseye dayalı ortak girişim DowAksa’yı kurmuştur. Aksa’nın büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü adaylardan biri olmuştur. DowAksa aynı zamanda, karbon elyaf sektöründe faaliyet gösteren ilk ve tek Türk firmasıdır.

Karbon elyaf, rüzgar türbinlerinin enerji üretiminin artırılması, otomobillerdeki yakıt tüketiminin azaltılması, altyapı ve yapıların güçlendirilerek ömürlerinin uzatılması gibi dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlara yönelik inovatif çözümler sağlayan, katma değeri yüksek ve stratejik bir üründür.Uluslararası ölçekli bir ortaklık niteliğindeki DowAksa girişimi; küresel çapta gelişen enerji, otomotiv, altyapı, havacılık ve savunma alanlarında rekabeti artıran entegre çözümlere ağırlık vermeyi ve toplam maliyetlerin düşürülmesine yönelik çözümler geliştirerek karbon elyaf ve türevi ürünlerin kullanıldığı hedef sektörlerde daha geniş bir uygulama alanı yaratmayı planlamaktadır. Ayrıca hızla büyüyen karbon elyaf kompozit endüstrisine zengin ürün çeşitliliği sunmayı amaçlamaktadır.

Yüksek teknoloji yatırımlarında dünyada uygulanan ve ‘kümelenme’ olarak tabir edilen endüstriyel yapılanmanın DowAksa tesisi ve Yalova çevresinde gelişmesi, Türkiye’nin stratejik anlamda da elini güçlendirecektir. İleri malzeme teknolojilerini kullanan sektörlerden ve bu ürünleri pazarlayacak şirketlerden oluşacak bu kümelenme modelinin, hem bölge için hem sektör için yaklaşık 1.000 kişilik istihdam olanağı yaratması öngörülmektedir.


Siteye Git